Przy różnych dolegliwościach naszego organizmu, oprócz zmiany diety na bardziej naturalną, warto pić herbaty z ziół o właściwościach, które poprawiają pracę wątroby i czyszczących krew. Takie zioła to między innymi : pokrzywa, listki i pączki brzozy, liście i korzeń mniszka lekarskiego, skrzyp, kwiat nagietka, korzeń cykorii, korzeń łopianu, dziurawiec, kłącze perzu, fiołek trójbarwny, liście poziomki.
Według starej medycyny klasztornej najskuteczniej usuwają dolegliwości przygotowane napary lub odwary sporządzone z 3 do 5 ziół.

ODWAR Z KORZENIA MNISZKA
Na poprawę pracy wątroby i nerek, bardzo korzystnie działają odwary z korzenia mniszka lekarskiego.
Odwar przygotowujemy zalewając czubatą łyżkę bardzo mocno rozdrobnionych korzeni dwiema szklankami wrzątku. Gotujemy na małym ogniu kilka minut. Pozostawiamy pod przykryciem do momentu wystudzenia.
Wypić w ciągu dnia w trzech porcjach, zawsze ok godziny przed posiłkiem.

NAPAR Z POKRZYWY I KRWAWNIKA
W średniowieczu herbatę z pokrzywy traktowano jako złoty środek, zalecając jej stosowanie niemal przy wszystkich dolegliwościach. W dzisiejszych czasach z powodzeniem stosuje się napar z pokrzywy przy chorobach alergicznych, infekcjach, problemach z prostatą i zapaleniach. Uważa się, że herbata z pokrzywy naturalnie oczyszcza organizm. Stosuje się ją również przy zapaleniu stawów, zaburzeniach hormonalnych i anemii. Picie herbaty z pokrzywy przyspiesza metabolizm, co sprzyja odchudzaniu. Ma ona działanie moczopędne, dlatego picie jej pomaga w chorobach nerek (np. kamicy nerkowej). Regularne picie herbaty z pokrzywy, z uwagi na zawartość dużej ilości witamin i minerałów w naparze, wzmacnia włosy i paznokcie. Herbata z pokrzywy zawiera również witaminy z grupy B (wspomagające układ nerwowy) i K, jak również potas, wapń, magnez, krzem i żelazo. Jedynym przeciwwskazaniem do regularnego picia herbaty z pokrzywy jest uczulenie na jej liście, a ze względu na brak badań jej spożywania nie poleca się dzieciom.
Odwar lub napar z krwawnika można stosować jako okład leczniczy przy schorzeniach skórnych, oprócz wspomnianego już działania przeciwzapalnego wykazuje również właściwości łagodzące i tonizujące. Dodatkowo można zastosować maseczkę, która będzie wykazywać działanie oczyszczające, przeciwłojotokowe, przeciwzapalne, wybielające. Wyciąg z krwawnika jest również wskazany przy kuracjach stosowanych przy wypadaniu włosów, także przy występującym łupieżu oraz łojotokowym zapaleniu skóry. Napar można zastosować dezynfekująco, co więcej jego działanie bakteriostatyczne sprawia, że jest wykorzystywany w płynach do higieny intymnej
Połączenie tych dwóch ziół tworzy niesamowitą synergię, która wpływa na oczyszczenie krwi i wątroby.
Napar z pokrzywy i krwawnika wykonuje się z 2 łyżek zmieszanych 1 : 1 ziół. Należy zalać 2 szklankami wrzącej wody. Następnie odstawić na 20 min i przecedzić. Napar pić 3–4 razy dzienniw